Minőségre és jelölésre vonatkozó szabályok


A szaporítóanyagokra vonatkozó követelmények

II. Különleges feltételek

1. Gyökeres szőlőoltványok

Az ugyanazon kategóriájú szaporítóanyagok kombinációjából álló gyökeres szőlőoltványokat ugyanabba a kategóriába kell sorolni. A különböző kategóriájú szaporítóanyagok kombinációjából álló gyökeres szőlőoltványokat a legalacsonyabb komponens kategóriájába kell sorolni.


III. Osztályozás

1. Oltásra nevelt alanyvesszők, nemes oltóvesszők és dugványiskolai szőlővesszők

A.) Átmérő: Az ízköz legkisebb keresztmetszetén mért legnagyobb átmérőt jelenti. Ez az előírás nem vonatkozik a zöld hajtásokra.
a) oltásra nevelt alanyvesszők és nemes oltóvesszők:
aa) átmérő a vessző felső részén: 6,5-12 mm;
ab) a vastagabb végen mért átmérő legfeljebb 15 mm, kivéve a helyben oltásra szánt nemes szőlővesszőket.
b) dugványiskolai szőlővesszők: legkisebb átmérő a felső részen: 3,5 mm.

B.) Hosszúság: magyarországi forgalomba hozatalra szánt, Magyarországon előállított
a) Alany oltóvessző esetén: A nódusz alapjától a vessző felső végéig mérve háromszoros hosszúság esetén legalább 130 cm, egyszeres hosszúság esetén legalább 35 cm, a nódusz alatt legalább 2 cm-es vesszőcsonk legyen.
b) Alany dugványvessző esetén: A nódusz alapjától a vessző felső rügyéig mérve legalább 35 cm és felette, továbbá a legalsó nódusz alatt legalább 2 cm-es vesszőcsonk legyen.
c) Nemes dugványvessző esetén: A nódusz alapjától a vessző felső rügyéig mérve legalább 40 cm és felette, továbbá a legalsó nódusz alatt legalább 2 cm-es vesszőcsonk legyen.
d) Nemes oltóvesszők esetén: Legalább öt használható rüggyel rendelkező oltóvesszőnél az alsó nódusz alapjától a vessző felső végéig mérve legalább 50 cm, és a felső rügy felett legalább 3 cm-es vesszőcsonk legyen. Egyrügyes oltóvessző (oltócsap) esetében a minimális hosszúság 7 cm (a rügy felett legalább 2 cm, a rügy alatt legalább 5 cm).

2. Gyökeres szőlődugványok

A.) Átmérő: A legfelső hajtás alatti ízköz közepén mért átmérőnek legalább 5 mm-nek kell lennie. Ez az előírás nem alkalmazható a zöld hajtásokból nyert szaporítóanyagból származó gyökeres szőlővesszőkre.
B.) Hosszúság: A talpgyökerek kiindulásának legalsó pontja és a legfelső hajtás alapja közötti minimális hosszúság:
a) az oltásra nevelt szőlődugványok esetén 30 cm, azonban a szicíliai rendeltetésű gyökeres dugvány esetén ennek a hosszúságnak 20 cm-nek kell lennie,
b) egyéb gyökeres szőlődugványok esetén 20 cm,
c) magyarországi felhasználásra előállított gyökeres nemes dugványoknál 40 cm,
d) magyarországi felhasználásra előállított gyökeres alany dugványoknál 35 cm,
e) rügydugványból történt előállítás esetén pedig legalább a növekménnyel együtt a c) és d) alpontok szerinti hosszúságig érett, sérüléstől mentes. Ez az előírás nem alkalmazható a zöld hajtásokból nyert szaporítóanyagból származó gyökeres szőlődugványokra.
C.) Gyökerek: Minden növénynek legalább három jól kifejlett és megfelelően elhelyezkedő gyökere kell, hogy legyen. A 420 A fajtánál azonban elegendő két megfelelően fejlett gyökér, feltéve hogy ezek átellenesen helyezkednek el.
D.) Vesszőcsonk: A szőlővesszőt a diafragma alatt megfelelő távolságban kell elvágni, hogy elkerülhető legyen annak károsodása, de nem több mint 1 cm-rel alatta.

3. Gyökeres szőlőoltványok

A.) Hosszúság: A talpgyökerek kiindulásának legalsó pontja és a legfelső hajtás alapja közötti minimális hosszúság:
a) legalább 20 cm,
b) magyarországi felhasználásra előállított oltványok esetében 35 cm. Ez az előírás nem alkalmazható zöld hajtásokból nyert szaporítóanyagból származó gyökeres szőlőoltványokra.
B.) Gyökerek: Minden növénynek legalább három, jól kifejlett és megfelelően elhelyezkedő gyökere kell, hogy legyen. A 420 A fajtánál azonban elegendő két megfelelően fejlett gyökér, feltéve hogy ezek átellenesen helyezkednek el.
C.) Oltásforradás: Az oltás helye kielégítően, szabályosan beforradt, az oltásforradás szilárd.
D.) Vesszőcsonk: A szőlővesszőt a diafragma alatt megfelelő távolságban kell elvágni, hogy elkerülhető legyen annak károsodása, de nem több mint 1 cm-rel alatta.

4. Termesztőedényes ültetési anyagok

A.) A vegetációs időben levő ültetési anyagoknak - a vesszőérettség kivételével - meg kell felelniük a III. pont 2. és 3. alpontban előírtaknak. A gyökérzet a termesztőedényt jól szője át, hajtása víztelített, növekedésben levő legyen.
B.) Nyugalmi állapotban levő ültetési anyagoknak meg kell felelniük a III. pont 2. és 3. alpontban előírtaknak. 5. In vitro (mikroszaporítás) szaporításból származó ültetési anyagok Az in vitro szaporítás során előállított szaporítóanyagoknak - a vessző átmérője kivételével - az in vivo (hagyományos) továbbnevelés után meg kell felelniük a III. pont 2-4. alpontban előírt követelményeknek.

Az oldal elejére.