A szaporítás története


Teleki Zsigmond rövid életrajza

Teleki Zsigmond Villányban született, de fiatalkorát Bécsben tölti. Iskoláinak elvégzése után banktisztviselő, majd borügynök. Huszonhét évesen hazajön, hogy itthon kamatoztassa tudását. Sokoldalú, nagy munkabírású ember, pincét épít, borkereskedelemmel foglalkozik, szőlőgazdaságot hoz létre, alanyfajtákat állít elő. Saját fajtáiból alanytelepet létesít, megteremti a modern nagyüzemi oltványtermesztést. A maga idejében Európa legmodernebb szőlőszaporító üzemét hozta létre. A régi fajták mellett Stark Adolf, Mathiász János szőlőnemesítők legújabb fajtáit is szaporította. Munkáját, elért eredményeit országos- és világkiállításon díjazták.

A Franciaországból behozott mag, a több tízezer magról kelt növény-felnevelése, szelektálása, csoportosítása igen körültekintő munkát igényelt, nagy anyagi áldozatot követelt. A szőlőtermesztésből, borászatból származó jövedelmét az új alanyfajták előállításába fektette. De ez sem volt elég, eladósodott, fiai segítségére volt szüksége. Korai halála megakadályozta abba, hogy munkájának eredményét élvezhesse.

Teleki Zsigmond, életéről, munkásságáról könyveket lehetne írni. Születésének 150. évforduló]ára megjelent tudománytörténeti füzetben csak röviden a teljesség igénye nélkül tudjuk bemutatni e zseniális ember életművét. Ismertetjük a világban elterjedt fajtáit, a kevésbé ismerteket, az újonnan felfedezetteket, az új fajták előállításához felhasznált fajtáit. Nemesítői munkásságának ismertetésével tisztelegni kívánunk a hazájának világhírnevet szerző kiváló nemesítő előtt.

Amikor Teleki Zsigmondot méltatjuk, meg kell emlékezni munkatársairól. Munkájában nagy segítségére voltak fiai. Teleki Sándor szelektálta az 5A fajtacsoportból a Teleki 5C fajtát. A gyakorlati munkában, a magoncok felnevelésében, szelektálásában igen nagy segítséget kapott Gombóc István intézőtől, aki az alanytelepeket, az oltvány előállítást irányította és felügyelte.150 évvel ezelőtt egy világhírű alany-nemesítő született Villányban. A több mint száz évvel ezelőtt végzett munkája napjainkban kezd beérni. Az elmúlt évtizedekben alanyfajtái világfajtákká váltak. Beírta nevét a szőlőtermesztés történetébe. A filoxéra elleni védekezés terén elévülhetetlen érdemeket szerzett, büszkék lehetünk rá.

Dr. Bakonyi Károly Keszthely, 2004. szeptember 23.

Az oldal elejére.